Gdybym kiedyś chciała napisać powieść kryminalno-sensacyjną z nutką romansidła i aferą w tle, to na pewno główną jej bohaterką byłaby Pani Maria Ciunkiewiczowa. Znacie tą historię?
"Tajny detektyw" 15/1932 r. (pisownia oryginalna)
"ZA DRZWIAMI POKOJU Nr 29.
W ubiegłą sobotę dokonano w naszem mieście olbrzymej kradzieży. Łupem nieznanego sprawcy padła biżuterja, oraz gotówka lokatorki pokoju Nr. 29 w Grand Hotelu, którą okazała się słynna z urody i burzliwego życia, niejaka p. Marja Ciunkiewiczowa, żona obywatela ziemskiego z Litwy. Nazwisko tej wyjątkowej kobiety wypłynęło na szpalty naszej prasy jeszcze w roku 1924, kiedy to p. Ciunkiewiczowa, po wielu przeżyciach w Rosji, zdołała szczęśliwie przybyć do Warszawy. W stolicy rozpoczęła nadzwyczaj wystawny tryb życia, który zwrócił w końcu na nią uwagę władz policyjnych. Wówczas to wyszło na jaw, iż p. Ciunkiewiczowa zdobyła swój olbrzymi majątek w Sowietach i jako taka popadła w silne podejrzenie, jako pozostająca w kontakcie z bolszewickim wywiadem.
Młoda Pani Ciunkiewiczowa |
W łaskach białego i czerwonego cara.
Na długo przed wojną wypłynęła na powierzchnię życia towarzyskiego Warszawy piękna kobieta, która poślubiwszy niejakiego p. Charłupskiego, właściciela tamtejszego tatersalu, wiodła beztroski żywot. W kilka lat po ślubie umiera Charłupski, a żona jego, która jeszcze za życia męża poznała bogatego właściciela dóbr z Litwy Ciunkiewicza, obecnie owdowiała, wychodzi za tego drugiego powtórnie za mąż i przenosi się na stały pobyt w okolice Landwarowa, na spokojną wieś litewską.
Landwarów - w tle pałac hr. Tyszkiewicza |
Wielki, życiowy temperament pięknej panny Marjanny, częste jej wyjazdy do Petersburga i innych wielkich środowisk rosyjskiej przedwojennej arystokracji i plutokracji. Widzimy ją na dworze Mikołaja II, w otoczeniu kwiatu młodzieży, jak zbiera hołdy pozostających pod jej urokiem magnatów. Na tem tle dochodzi wkońcu do rozdźwięku z mężem, z którym się rozchodzi, przenosząc się na stały pobyt w głąb Rosji.
Jakimiszki, może obok pani Zakrzewskiej stoi Ciunkiewiczowa? |
Spotkanie, które zadecydowało o późniejszym życiu.
Krassin został komisarzem na Jałtę i nolens volens musiał dostosować się do poleceń, wychodzących z Kremlu. Rozpoczęły się dni teroru, który jednak mieście nigdy nie przybrał, dzięki Krassinowi rozmiarów, obserwowanych w tych czasach w innych miastach sowieckiej Rosji.
Leonid Borisowicz Karsin |
Tak ubrana wkracza z przerażoną towarzyszką do gabinetu Krassina. Zaraz od pierwszego wejrzenia opanowuje całkowicie swego przelotnego znajomego,który już podczas pierwszej wizyty nie może jej niczego odmówić. Towarzyszka pani Marji jest uszczęśliwioną, ma bowiem swą „sprawę" całkowicie załatwioną. Nie mniej zadowoloną jest sama Ciunkiewiczowa, która instynktownie Wyczuła wagę tego spotkania. Rozpoczyna się dla niej nowy okres życia, wypełnionego całą gamą bogatych w nie codzienne wrażenia wypadków. Powoli natura tej wyjątkowej kobiety lgnie do różnych interesów, których powodzenie zapewnia jej wysoki urząd protektora. Jak z rogu obfitości sypią się zamówienia na różne rządowe dostawy. Piękna pani pośredniczy w nich z zadziwiającą orjentacją i zmysłem kupieckim, dochodząc po kilku latach do olbrzymiego majątku.
Pani Maria w hotelowym łóżku |
Teraz zaprząta jej umysłem całkowicie sprawa bezpiecznego lokowania zebranych kapitałów. Rozpoczyna się szalona pogoń za okazowem kupnem, któremu szczególnie sprzyjają ciągle niepewne stosunki na rozległych obszarach Rosji. Raz po raz nadarza się sposobność nabycia z rąk bolszewickich drogocennych sreber, futer i klejnotów, które przezorna pani Marja powierza pieczy Kraissina. Wkońcu zaczyna ona przemyśliwać o przeniesieniu się razem z zdobyłem bogactwem do kraju o bardziej uregulowanych stosunkach i wtedy jej wybór pada na Francję.
Przejście przez granicę.
Najtrudniejszą rzeczą było jednak obmyślenie sposobu przewiezienia bogactw przez rosyjską granicę. Tu okazał się wprost zbawczym fakt mianowania przez Sowiety ambasadorem w Londynie. Od tej chwili walizy tego dyplomaty, chronione międzynarodową instancją, stają się niedostępne dla oka rąk celników wszystkich krajów, przez które wiozły one skarby pięknej kobiety. W ten sposób wypływa z sal aukcyjnych europejskich niejeden olśniewający klejnot ze zbiorów rosyjskiej magnaterji, a pieniądze stąd płynące gromadzą się w Banku Francji, na koncie „Madame Ciunkiewic". Dość powiedzieć, że po dziś dzień szereg z tych drogocennych przedmiotów czeka napróżno na swego na bywcę, a wśród nich nieostatnie miejsce zajmuje słynna, platynowa zastawa stołowa Katarzyny II na czterdzieści cztery osób, dawno już wystawiona na sprzedaż w Sztokholmie.
Zastawa stołowa z kameami Katarzyny II |
króciutka ulica Rue Jardin w Paryżu - tylko 90 m |
Comtesa de Ciunkiewic |
Grand Hotel |
Po pięciu dniach, gdy już zamierzała wyjechać i rozpoczęła pakowanie nielicznych, wyjętych z walizek drobiazgów, spostrzegła, iż bez otwierania zamków można było otworzyć ich wieka. Cała zawartość zniknęła, ulotniły się futra i klejnoty, ubezpieczone w francuskiem tow. asekuracyjnem na sumę przeszło 3 miljonów franków. ..."
Ciąg dalszy nastąpi.... a może to jest do przewidzenia??? Kto się domyśla?
Dodam jeszcze, że na stronach rosyjskich znalazłam informację, że Ciunkiewiczowa miała zawsze otwarte drzwi do tzw. Diamentowego Funduszu ZSRR. Spieniężała kosztowności, a pieniądze wykorzystywane były na budowanie nowego proletariackiego kraju. Bardzo dobrze znała się na cenach i rynkach zbytu. Tylko przez 16 miesięcy (luty 1920-czerwiec 1921) Maria Kliemientiewna :) wywiozła: brylanty – 96 874 karatów; szmaragdy, rubiny, sapfiryny – 7 213 karatów; złote monety rosyjskich mennic – 18 tys 264 szt., złote monety zagranicznych mennic – 2 893 szt.; platynowe wyroby - ponad półtorej tony, srebrne wyroby ok 6 ton!!! Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się jak znikały carskie kosztowności, to macie jedno z rozwiązań.
Pani Maria dobrze na tym zarabiała i było ją stać na życie w przepychu. Natomiast Krasin, (który m in. od 1918 do 1923 był ludowym komisarzem od handlu i miał cztery córki i dwie żony: jedna po rewolucji została na emigracji, druga pracowała w komisji dbającej o przechowanie wartościowych dzieł sztuki!) naprawdę kochał się w Mariannie. Jego ostatni przedśmiertny list (chorował na białaczkę), był skierowany właśnie do niej: "Kochana Maroczka, za chwilę złożę raport Włodzimierzowi Iljiczu..." Chodziło oczywiście o Lenina, który zmarł 2 lata wcześniej.